Očkování

COVID-19

Dle posledních informací z krajského úřadu bude do ordinací praktických lékařů dodávána vakcína firmy AstraZeneca. Tato vakcína je evropskými úřady schválená pro očkování všech věkových skupin, v Německu pouze do 65 let, česká vakcinologická společnost doporučuje očkovat touto vakcínou pacienty nad 65 let v případě kdy není dostupná jiná vakcína (viz www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanoviska).

Problémem je nedostatek informací ohledně účinnosti vakcíny u starších pacientů, nikoliv její nežádoucí účinky. Doporučuji pacientům nad 80 let, aby se registrovali v centrálním systému – www.registrace.mzcr.cz- a rezervovali si termín ve vakcinačním centru, kde jsou k dispozici vakcíny firem Pfizer a Moderna, u nichž je účinnost prokazatelně výborná ve všech věkových skupinách. Vy, kteří tak učiníte, informujte nás, prosím telefonicky či emailem. Ostatním zavoláme a nabídneme termín očkování u nás. Zatím nemám termín dodání vakcín do naší ordinace.

Chřipka

Každý rok na podzim očkujeme proti chřipce – očkování probíhá od konce září do cca prosince. Pojišťovny tuto vakcínu hradí pro všechny klienty starší 65 let, dále potom i pro mladší pacienty s chorobami srdce, ledvin, cév, plic či průdušek, cukrovkou na lécích nebo insulinu. Letos budeme provádět očkování pro výše jmenované skupiny bez doplatku. Pro samoplátce je cena 538,- Kč za očkování čtyřvalentní vakcínou (což znamená, že chrání proti 2 kmenům chřipky A a 2 kmenům chřipky B). Většina pojišťoven uvedené očkování plně či podstatnou částí proplácí. Moderní vakcíny mají minimum nežádoucích účinků a jejich efektivita je velmi vysoká. Doporučujeme nejen všem výše uvedeným skupinám, ale i rodinným příslušníkům těchto pacientů. Očkování je vhodné i pro těhotné ženy.

Klíšťová encefalitída

Vzhledem k nárůstu případů v posledních letech toto očkování velmi doporučujeme. Kromě klíštěte se lze nakazit i požíváním nepasterizovaného mléka. V okrese Zlín evidujeme několik ohnisek nákazy (Luhačovice, Lipské a Želechovické Paseky, Vlachovicko, Racková, okolí řeky Moravy). Základní vakcinace se provádí 3 dávkami v průběhu 6-9 měsíců. Přeočkování se potom provádí po 3-5 letech jednou dávkou. Očkování je vhodné zahájit během zimních měsíců. Vakcinaci lze zahájit i v teplém období roku, kdy se uplatní zrychlené schéma očkování. Cena vakcíny v posledních letech trvale zdražuje, aktuálně je cena za 1 očkování 999 Kč. Pojišťovny větší část proplácejí.