Očkování

Očkování patří mezi nejúčinnější preventivní opatření v boji proti infekčním onemocněním. Je napodobením přirozené infekce, kdy dochází k tvorbě ochranných protilátek. Při aplikaci očkovací látky je do těla vpraven antigen, na který organismus reaguje tvorbou ochranných protilátek a stimulací buněčné imunity Hlavním cílem očkování je chránit lidi před život ohrožujícími infekčními nemocemi a jejich následky.

COVID-19

Viz aktuality

Chřipka

Každý rok na podzim očkujeme proti chřipce – očkování probíhá od konce září do cca prosince. Pojišťovny tuto vakcínu hradí pro všechny klienty starší 65 let, dále potom i pro mladší pacienty s chorobami srdce, ledvin, cév, plic či průdušek, cukrovkou na lécích nebo insulinu. Letos budeme provádět očkování pro výše jmenované skupiny bez doplatku. Pro samoplátce je cena 549,- Kč za očkování čtyřvalentní vakcínou (což znamená, že chrání proti 2 kmenům chřipky A a 2 kmenům chřipky B). Většina pojišťoven uvedené očkování plně či podstatnou částí proplácí. Moderní vakcíny mají minimum nežádoucích účinků a jejich efektivita je velmi vysoká. Doporučujeme nejen všem výše uvedeným skupinám, ale i rodinným příslušníkům těchto pacientů. Očkování je vhodné i pro těhotné ženy.

Klíšťová encefalitída

Vzhledem k nárůstu případů v posledních letech toto očkování velmi doporučujeme. Kromě klíštěte se lze nakazit i požíváním nepasterizovaného mléka. V okrese Zlín evidujeme několik ohnisek nákazy (Luhačovice, Lipské a Želechovické Paseky, Vlachovicko, Racková, okolí řeky Moravy). Základní vakcinace se provádí 3 dávkami v průběhu 6-9 měsíců. Přeočkování se potom provádí po 3-5 letech jednou dávkou. Očkování je vhodné zahájit během zimních měsíců. Vakcinaci lze zahájit i v teplém období roku, kdy se uplatní zrychlené schéma očkování. Cena vakcíny v posledních letech trvale zdražuje, aktuálně je cena za 1 očkování 999 Kč. Pojišťovny větší část proplácejí. Od 1.1.2022 je vakcinace plně hrazená pro všechny nad 50 let.